Pomáhame aj vďaka našim podporovateľom, ktorým zo
organizácia ženami založená,
ženám pomáhajúca,
ženy zamestnávajúca
Aby sa mali ženy v kríze
na koho obrátiť
Ak by bol ľudský život iba o číslach, tak by sme vám o sebe povedali nasledovné:
– ženám v kríze sme začali pomáhať v roku 1998,
– v roku 2000 sme sa stali nezávislou neziskovou organizáciou,
– počas 25 rokov našej činnosti našlo pomoc v ťažkej krízovej situácii už viac ako 1000 žien a detí,
– pod „našou strechou“ sa dokonca narodilo viac ako 70 detí.
Mnohé z detí, by bez podanej pomocnej ruky ich matkám, boli v čase krízy rodiny umiestnené do ústavnej starostlivosti bez blízkej milujúcej osoby, naďalej prežívali strach a neistotu, alebo by sa nikdy nenarodili, teraz by nežili svoje životy a dokonca už nemali aj svoje vlastné deti.
Vďaka tomu, že nám tieto ženy potvorili dvere do svojho životného labyrintu, zostali rodiny spolu a o poznanie spokojnejšie.
naše sociálne poradenstvo je akreditované
sme certifikovaní medzinárodným štandardom kvality
Lenže život nie je len o nespochybniteľných
číslach, ale má mnoho nečakaných
zákutí a odbočiek.
Ako život sám, životy prijímateliek sociálnych služieb v našom zariadení, tak aj ten náš život v Áno pre život je labyrint! Poďte do neho spolu s nami nazrieť.
1998
Zo začiatku to bolo viac o našom dobrovoľníctve ako o zamestnaní
“ Keď sme s manželmi Dobešovcami neziskovku zakladali, ja (Anna Verešová) som práve čerpala materskú dovolenku pri svojej najmladšej dcére. Po materskej som sa musela rozhodnúť, či nastúpim do istého zamestnania v štátnej správe alebo profesionálne „rozbehnem“ neistú neziskovú organizáciu Áno pre život. V rozhodovaní mi pomohol manžel, ktorý rovnako vnímal, že by sme mali pomáhať ľuďom aj po skúsenosti z náročnej etapy nášho spoločného života – vážna choroba v našej rodine, kedy nám pomohlo veľmi veľa dobrých ľudí Keď sme 1.septembra 1998 otvárali azylový dom, obyvatelia boli zo začiatku trochu nedôverčiví voči našej činnosti. Nečudovali sme sa im, chápali sme ich obavy, veď to bola „novota“. Sociálne služby pre ženy s deťmi v krízových situáciách boli len v začiatkoch, dovtedy všetci poznali iba detské domovy a domovy dôchodcov.”
Aby sme mohli 1. septembra 1998 otvoriť dvere domova Gianny B. Molla, ktorý sme svojpomocne opravovali, potrebovali sme pomoc a financie. Bolo to obdobie, kedy sme ešte nedostali na služby žiadne financie zo štátu alebo zo samosprávy. Občianska spoločnosť ešte poriadne nestihla vzniknúť.
Priatelia z IKV Žakovce nás nakontaktovali na vzácnych ľudí zo Švajčiarska – na Mikuláša Havrillu a Piusa Stossla. Veľmi nám v začiatkoch finančne pomáhal aj akademický maliar pán Ladislav Záborský a ďalší.
Pri zrode organizácie stáli mnohí ľudia – manželia Dobešovci, manželia Verešovci, manželia Čerňanskí, manželia Baránkovci z Konskej, tiež manželia Grupáčovci z Rajeckých Teplíc a vtedajšia riaditeľka Domova vďaky Janka Jasenovcová.
Dom Gianny B. Molla sme odkúpili v Rajci a svojpomocne bok po boku deň po dni opravovali. Robíme to tak dodnes. Naposledy sme vytvorili ihrisko pre deti vo vnútrobloku, prerábali kuchyňu a kúpeľne a postavali bezbariérový vchod.
1999 – 2021
Infokampaň Domáce násilie ubližuje všetkým
V téme násilia v rodinách sme organizovali Infokampaň „Domáce násilie ubližuje všetkým“, ktorou sme scitlivovali verejnosť voči téme násilia na ženách. V rámci tejto kampane vznikol aj informačný leták pre všetkých, ktorý si nie sú istí, čo je domáce násilie.
V tej dobe laická, ale aj odborná verejnosť vnímala problém domáceho násilia iba okrajovo. V spoločnosti vtedy zaznievali obavy, či otváranie témy domáceho násilia nepovedie k ešte väčšiemu rozpadu rodín.
Musíme si však všetci uvedomiť, že tieto obavy sú zoči – voči utrpeniu obetiam cynické. Rodina predsa nie je a nemôže byť charakterizovaná domácim násilím.
2005
Získali sme akreditáciu na vykonávanie opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately
O niečo neskôr aj akreditáciu na špecializované sociálne poradenstvo pre obete domáceho násilia a rodiny v krajnej životnej situácii. Rozbehli sme sa. Vedeli sme, čo chceme a začali sme to robiť profesionálne vďaka neustálemu vzdelávaniu.
2012
Zriadili sme chránené pracoviská pre znevýhodnených
V regióne sa rozchýrilo, že je tu organizácia, ktorá okrem sociálnych služieb poskytuje aj poradenstvo ľuďom v kríze. Do poradne prichádzali aj zdravotne znevýhodnení – invalidi. Začali sme sa informovať o možnosti zriadenia chráneného pracoviska, aby sme dokázali pomáhať naozaj na všetkých frontoch.
Ako prvé bolo zriadené chránené pracovisko „Remeselné dielne“. Náš produkt – medovníky sa postupne „preslávil“ nielen v našom regióne, ale aj na celom Slovensku. Medovníky bolo treba niekde predávať, tak sme otvorili ďalšie chránené pracovisko, a to malý obchodík s názvom „Darčeky@káva“ v Rajeckých Tepliciach (v súčasnosti je to cukráreň „Rajecké radosti“). Vytvorili sme tak ďalšie pracovné miesta pre troch zdravotne znevýhodnených ľudí.
Chránené pracoviská sa neskoršie pretransformovali na registrovaný sociálny podnik LABORE, v ktorom doteraz pracujú najmä ženy v krízových či znevýhodnených situáciach.
„Na základe dlhoročných skúseností s ohrozenými skupinami obyvateľstva vieme, že ak chceme hovoriť o ich dlhodobej sociálnej inklúzii, je potrebné týmto ľuďom pomôcť nájsť zamestnanie. Naštartovanie sociálneho zamestnávania bolo v našom regióne úplne novým projektom.“
2015
Projekt Zachráňme životy umožnil darovať peniaze a pozornosť konkrétnemu príbehu
Ozývali sa nám hlasy, ktoré chceli poznať konkrétne príbehy a hlavne ľudí, ktorým darované peniaze či hmotný dar pomohli. A tak sme stáli pri zrode Zachráňme životy.
Darcovia si môžu overiť, ktorému životnému príbehu ženy a dieťaťa sa ich peniaze dostali a aké konkrétne potreby sa nimi naplnili.
2019
Dobrovoľnícky projekt sa zmenil na vysoko profesionálnu pomoc
Medzi prvé pracovníčky patrili Marta Repková, Renáta Jasenovská, Marta Praznovcová, Mariana Hudecová, Monika Vríčanová.
Sprvu takmer dobrovoľnícky projekt sa otočil do profesionálnej sociálnej pomoci s akreditáciou od Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny, mnohými oceneniami a tisíckami žien, ktorým sme pomohli. V priebehu niekoľkých rokov sme absolvovali vysokoškolské vzdelanie, aby sme spĺňali štandardy sociálnej práce.
Dnes, po 25 rokoch môžeme povedať, že sme obstáli. Všetci naši pracovníci a pracovníčky majú vyštudovaný sociálny obor a ďalej sa vzdelávajú. Máme spolupracovníkov a dobrovoľníkov a najmä ďalšiu generáciu sociálnych pracovníčok. Dielo teda pokračuje ďalej.
2023
Už 25 rokov hovoríme spolu s vami životu ÁNO
V septembri 2023 sme si všetci, zamestnanci a zakladateľky, pripomenuli 25-ročné jubileum založenia neziskovej organizácie Áno pre život.
“Bola to drina, ale ďakujem Bohu za túto výzvu. Som dnes naozaj šťastná za to, že sme pomohli toľkým rodinám. A tiež sa teším z toho, že v domove už pracuje ďalšia generáciu sociálnych pracovníčok, dielo teda pokračuje ďalej.“
– Anna Verešová, jedna zo zakladateliek Áno pre život, n.o.
Ku koncu roka 2023 sme ešte zvýšili našu profesionalitu poskytovaných služieb a to medzinárodným certifikátom kvality ISO 9001.
Na rovinu – najčastejšie otázky, ktoré dostávame:
Nič neskrývame,
všetky dokumenty na jeden klik.
Na to, čo sa nám v posledných rokoch podarilo a aj nepodarilo, sa môžete pozrieť vo výročných správach: najaktuálnejšie sú Výročná správa 2022, Výročná správa 2021.
Tu je náš štatút, akreditácia na špeciálne poradenstvo od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, certifikácia ISO 9001:2015, ktorá poskytuje mezinárodne uznávaný štandard a zaručuje, že naša spoločnosť poskytuje kvalitné služby a spravovanie osobných údajov.
Hľadáte nejaké iné dokumenty? Tu ich všetky nájdete: Dokumenty a výročné správy.
Ozvite sa nám, sme tu pre vás:
-
vedenie Áno pre život: 0903 534 894, 0909 250 498, apz.vedenie@anoprezivot.sk
-
bezplatná krízová Linka pomoci: 0800 12 00 24 (pracovné dni 8:00-16:00)
-
ambulantné špecializované sociálne poradenstvo – 0911 756 029, poradna@anoprezivot.sk
-
terénna sociálna práca krízovej intervencie – 0910 852 105, teren@anoprezivot.sk
-
psychologické poradenstvo – psycholog@anoprezivot.sk
- právne poradenstvo – pravnik@anoprezivot.sk
Naše činy vidno a vidia to aj iní
Pri príležitosti 830. výročia prvej písomnej zmienky o Rajci nám bola v decembri 2023 udelená cena mesta Rajec za charitatívnu činnosť a pomoc ženám v núdzi.
V roku 2023 boli aj naši sociálni pracovníci ocenení Krištáľovým srdcom pri slávnosti v priestoroch Slovenského komorného divadla v Martine. Ako píše zilinskazupa.sk: „ŽSK si každoročne pripomína dôležitosť práce zamestnancov všetkých zariadení sociálnych služieb v Žilinskom kraji. Oceneným zagratulovala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová a aj Iveta Ďurišová, riaditeľka odboru sociálnych vecí ŽSK, ktoré im zároveň odovzdali ďakovné listy za mimoriadne pracovné nasadenie, obetavosť, ľudský a láskavý prístup pri starostlivosti o prijímateľov sociálnych služieb.“
Sociálna inklúzia za prácu s ľudmi ohrozenými sociálnym vylúčením – najmä s tehotnými a matkami, ktoré sú obeťami domáceho násilia – bola ocenená v roku 2014 3. miestom v Cene Nadácie Orange zo 110 nominantov.
Od Žilinského kraja sme dostali LITTERAS MEMORIALES v roku 2013 a 2018 , ktorá sa udeľuje osobám alebo organizáciam, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj, reprezentáciu a propagáciu regiónu, mesta, obce alebo pri významnom pracovnom, či životnom jubileu alebo za dlhoročné pôsobenie, členstvo a aktivitu v určitej oblasti.
Sociálny čin roka 2013 od Ministra práce, sociálnych vecí a rodiny sme prevzali aj my v Áno pre život. Sám minister ho odovzdal so slovami „nielen úsilie a nadšenie, s ktorým všetci ocenení poskytovatelia vykonávajú sociálne služby, ale predovšetkým dobrá odozva, meno a samotné výsledky boli dôvodom, prečo získali toto ocenenie“.
Z Budapešti v roku 2012 sme si odniesli medzinárodnú cenu za podporu sociálneho podnikania od NESst-Citi. Išlo o našu partnerskú organizáciu – sociálny podnik LABORE, ktorý do dnešného dňa pečie chutné medovníky a koláče v spolupráci s ľudmi znevýhodnenými na trhu práce.
Medzi svetových finalistov súťaži Ceny Nadácie ERSTE sme sa dostali v roku 2011. Spomedzi 1850 prihlásených projektov sme sa dostali medzi 133 odborne vybraných projektov, ktoré nasledovali do ďalšieho kola.
Výber akcií, na ktorých
sme povedali životu ÁNO
Každý rok organizujeme niekoľko desiatok projektov a akcií. Ich celkový výpis by ste prechádzali veľmi dlho :), preto sme pre vás pripravili prierez akcií počas rokov.
S ich financovaním a organizáciou nám pomáhajú napríklad Nadácia Volswagen Slovakia, Žilinský samosprávny kraj, mesto Rajecké Teplice, Nadácia Pontis, Nadácia pre deti Slovenska, Ministerstvo spravodlivosti SR, Európsky sociálny fond, Nadačný fond PwC, Nadácia J&T a mnohí ďalší, ktorých nájdete v našich výročných správach.
Všetkým z hlbokého srdca ďakujeme! 🧡
2012 Infokampaň Domáce násilie ubližuje všetkým
Infokampaň Domáce násilie ubližuje všetkým, ktorú podporila firma AVON a vystúpil operný sevák Martin Babjak aj dámsky salónny orchester AFRODÍTÉ.
2013 Infokampaň Domáce násilie ubližuje všetkým
Infokampaň Domáce násilie ubližuje všetkým, ktorá bola súčasťou programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce. Viedla na nej besedu o sexuálnom násilí Petra Vitoušova z Bíleho kruhu bezpečí z Prahy a vystupovali Close Harmony Friends.
2018 Zamestnávania ľudí ohrozených sociálnym vylúčením
V roku 2018 sme pokračovali v podnikateľskej činnosti s prevádzkovaním sociálnej firmy LABORE, CHD Remeselné dielne a CHD Cukráreň RAJecké Radosti.
Výsledkom nášho sociálneho zamestnávania sú udržané pracovné miesta a to:
• 4 zamestnanci – zdravotne znevýhodnení,
• 3 zamestnanci – sociálne znevýhodnení
Podnikanie je zamerané na cieľovú skupinu organizácie, ktorou sú osamelé matky, ženy po viacročnej materskej dovolenke, zdravotne znevýhodnené, ženy staršie ako 45 rokov.
2022 Pomoc Ukrajine prostredníctvom Nadácie J&T
Ďakujeme Nadácii J&T, že vďaka tejto podpore mohla naša organizácia pomôcť už 50 odídencom z Ukrajiny v Rajeckom regióne.
Odídencom z Ukrajiny pomáhame:
– sprevádzaním na lekárske vyšetrenia
– sprevádzaním do inštitúcií
– pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov
– pri vybavovaní úradných záležitostí
– pri hľadaní práce
– s poskytovaním ubytovania /pomoc pri hľadaní ubytovania
– zabezpečením potravinovej a materiálnej pomoci
2021 – 2023 Jeden, ale nie sám
Jeden, ale nie sám pre jednorodičovské rodiny ktorý podporila Nadácia pre deti Slovenska z grantového programu Hodina deťom formou terénnej práce, poradenstva, terapií, materiálnej a potravinovej pomoci, požičiavanie hier a v prípade potreby ubytovanie v našom zariadení.
Hlavné poslanie – aby sa jednorodičovské rodiny cítili, že nie sú na všetko sami.
2022 – 2023 Radosť a pomoc pre ohrozené rodiny v Rajeckej doline
Radosť a pomoc pre ohrozené rodiny v Rajeckej doline pre zlepšenie životných podmienok, skvalitnenie trávenia voľného času pre matky a deti, rodiny v krízovej situácii od Nadácie Volkswagen Slovakia.
Prijímateľom sociálnej služby poskytujeme viacero terapií (terapia hrou, rozvoj rodičovských zručností, sandtray terapia, pomoc psychológa). Cieľovou skupinou projektu boli matky s deťmi bývajúce v zariadení núdzového bývania a rodiny v núdzi v regióne. Ide o rodičov a deti, ktorí sa ocitli v krízovej životnej situácii. R
K téme násilia
na ženách
O nás
pre právnikov a detailistov
ÁNO PRE ŽIVOT, n. o. je nezisková organizácia v zmysle zákona č. 213/1997 Z. z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby. Vznikla v roku 1998 ako organizačná zložka IKV Žakovce. Od 18. mája 2000 sa datuje vznik samostatnej neziskovej organizácie. Rozhodnutie o registrácii vydal Krajský úrad v Žiline pod č. OVVS/NO – 3/00.
Organizácia od svojho vzniku zameriava svoju činnosť na dievčatá, ženy a matky s deťmi, ktoré sa nachádzajú v krízových životných situáciách.
Činnosti, ktoré u nás poskytujeme podľa zákona 448/2008 Z. z. o sociálnych službách:
- Poskytovanie sociálnych služieb a sociálneho poradenstva podľa Zákona č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách osobám, na ktorých je páchané násilie, ktoré sú obeťami obchodovania s ľuďmi, osamelým tehotným ženám a rodičom s deťmi, ktorí nemajú zabezpečené ubytovanie alebo nemôžu z vážnych dôvodov užívať bývanie,
- ochrana ľudských práv a základných slobôd v oblasti domáceho násilia a ochrany života od počatia po prirodzenú smrť prostredníctvom organizovania konferencií, diskusných stretnutí, seminárov, kampaní, vzdelávacích kurzov, prednášok, publikačnej činnosti a mediálnych výstupov,
- tvorba, rozvoj, ochrana, obnova a prezentácia duchovných a kultúrnych hodnôt prostredníctvom organizovania benefičných podujatí, spoločensko – kultúrnych akcií, konferencií, seminárov, diskusií, kampaní, vzdelávacích kurzov, publikačnej činnosti a mediálnych výstupov,
- služby na podporu regionálneho rozvoja a zamestnanosti prostredníctvom organizovania kultúrno-spoločenských podujatí a poskytovania informácií zameraných na propagáciu Rajeckého regiónu a zvyšovania zamestnanosti za účelom prispieť k trvalo udržateľnému rozvoju v súlade s Programom hospodárskeho a sociálneho rozvoja obcí Rajeckého regiónu
- doplnkové vzdelávanie a výchova detí a mládeže zamerané na problematiku domáceho násilia a ochrany života, vrátane organizovania športu pre deti a mládež z rodín ohrozených sociálnym vylúčením.
Vykonávame nielen ambulantnú ale aj terénnu sociálnu prácu krízovej intervencie.
– Podporujeme a vedieme ženy (matky) k rozvoju rodičovských zručností.
– Podporujeme u ženy (matky) rozvoj zručností s vedením domácnosti.
– Pracujeme s prijímateľkou sociálnej služby na rozvoji jej finančnej gramotnosti.
– Poskytujeme sociálne poradenstvo a vedenie, pomoc s uplatňovaním práv a právom chránených záujmov (vybavovaním sociálnych dávok, príspevkov, výživného, s dlhmi …), pomoc s úradnou komunikáciou a vybavovaní rôznych ďalších sociálnych vecí.
– Učíme prijímateľky sociálnej služby v rámci pracovnej terapie ako a kedy má správe vysádzať rôzne poľnohospodárske plodiny, ako sa o ne starať a nakoniec aj spracovať a uskladniť.
– Realizujeme rôzne programy a výlety pre ubytovaných prijímateľov sociálnej služby aj v spolupráci s dobrovoľníkmi.
– Sprevádzame prijímateľov sociálnej služby na rôzne inštitúcie (súdy, políciu, MSÚ, ÚPSVaR, k lekárom a špecialistom na odborné vyšetrenia).
– Realizujeme s prijímateľmi sociálnej služby rôzne odborné programy ako: Filiálnu terapiu, Terapiu hrou, Sendtray terapiu, Rodinnú dosku a iné.
§ 16
Odborné činnosti
– základné sociálne poradenstvo,
– špecializované sociálne poradenstvo,
– pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov,
– rozvoj pracovných zručností,
– výchova,
– preventívne aktivity,
– pomoc pri pracovnom uplatnení,
– pomoc pri príprave na školské vyučovanie a sprevádzanie dieťaťa do a zo školy a školského zariadenia,
– pomoc pri prevádzke domácnosti, pomoc pri hospodárení s peniazmi, podpora pri organizovaní času, podpora pri zapojení sa do spoločenského a pracovného života, podpora rozvoja osobných záujmov, predchádzanie a riešenie krízových situácií a podpora spoločensky primeraného správania v rámci podpory samostatného bývania,
§ 17
Obslužné činnosti
– ubytovanie, stravovanie, upratovanie, pranie, žehlenie, údržba bielizne a šatstva
Ubytovanie je poskytovanie bývania v obytnej miestnosti alebo v jej časti s príslušenstvom, užívanie spoločných priestorov a poskytovanie vecných plnení spojených s ubytovaním
§ 18
Ďalšie činnosti utváranie podmienok na:
– prípravu stravy, výdaj stravy a výdaj potravín,
– vykonávanie nevyhnutnej základnej osobnej hygieny,
– poskytovanie nevyhnutného ošatenia a obuvi,
– upratovanie,
– pranie, žehlenie a údržbu bielizne a šatstva,
– úschovu cenných vecí a finančnej hotovosti,
– vzdelávanie,
– záujmovú činnosť – kultúrna činnosť, spoločenská činnosť, športová činnosť a rekreačná činnosť, ktoré sú zamerané na rozvoj schopností a zručností prijímateľa sociálnej služby
Aktuality
Oslava výročia svätej Gianny: 28. apríla 2024 v Kostole Božského Srdca Ježišovho v Rajeckých Tepliciach
Farský úrad v Rajeckých Tepliciach v spolupráci s neziskovou organizáciou Áno pre život a hnutím Modlitby matiek srdečne pozýva na oslavu 62. výročia narodenia pre nebo sv. Gianny Beretta Mollovej, ktorá sa bude konať v nedeľu [...]
Konferencia VYBER SI ŽIVOT o ľudských právach a povinnostiach v ochrane života
Máme za sebou 2 dni stretnutí s úžasnými ľuďmi na medzinárodnej konferencii VYBER SI ŽIVOT o ľudských právach a povinnostiach v ochrane života, ktorú sme organizovali spolu s Fórum života. Tím Áno pre život [...]
Projekt Nie si sám: ak nie sú jednorodičia na všetko sami, nájdu silu
Ako hovorí známa pieseň "spravme si svet, z láskavých činov...keď nevieš kadiaľ ísť a padáš únavou...nie si sám". Preto sme v období od júla 2023 do konca marca 2024 realizovali projekt s názvom Nie [...]
Krištáľové srdce od ŽSK dostali aj naše sociálne pracovníčky
V roku 2023 boli aj naši sociálni pracovníci ocenení ocenení Krištýľovým srdcom pri slávnosti v priestoroch Slovenského komorného divadla v Martine. Ako píše zilinskazupa.sk: "ŽSK si každoročne pripomína dôležitosť práce zamestnancov všetkých zariadení sociálnych služieb v Žilinskom kraji. [...]
Cena Mesta Rajec za charitatívnu činnosť prišla do našich rúk
Pri príležitosti 830. výročia prvej písomnej zmienky o Rajci nám bola v decembri 2023 udelená cena mesta Rajec za charitatívnu činnosť a pomoc ženám v núdzi.
Dni otvorených dverí 2023 pre verejnosť aj našich najbližších
V roku 2023 sme hostili dokonca niekoľko Dní otvorených dverí. Dva dni sme mali pre odbornú verejnosť a spolupracujúce organizácie. Ďalší deň bol určený pre prijímateľky sociálnych služieb a Ukrajincov žijúcich v našom okolí. [...]