Pozývame Vás na 25. vý...
...
Tu by sme chceli vysvetliť pojem chránená dielňa alebo chránené pracovisko.
Tieto pojmy vymedzuje zákon o službách zamestnanosti. Chránená dielňa a chránené pracovisko sú pracoviská, v ktorých pracuje najmenej 50 % občanov so zdravotným postihnutím, ktorí nie sú schopní nájsť si zamestnanie na otvorenom trhu práce, alebo pracoviská, na ktorých sa občania so zdravotným postihnutím zaškoľujú alebo pripravujú na prácu a v ktorých sú pracovné podmienky vrátane nárokov na pracovný výkon prispôsobené zdravotnému stavu občanov so zdravotným postihnutím.
Na Slovensku je spolu vyše 5 tisíc chránených dielní, kde pracuje okolo 11 tisíc rôzne zdravotne postihnutých ľudí. Tieto chránené dielne:
Štátne príspevky na podporu chránených dielní pokrývajú maximálne 50 % ich nákladov. Zvyšok si chránené dielne vykrývajú sami buď z ich ďalšej sociálnej činnosti (sociálne rehabilitácie, poskytovanie sociálnych služieb, 2% z dane, charitatívne príspevky a pod.) alebo predajom vlastných výrobkov a služieb. Tieto realizujú nielen pre verejnosť ale aj firmy.
Keďže chránené dielne väčšinou vedú sociálni manažéri (sociálni pracovníci, psychológovia), väčšina z nich sú transformované zariadenia sociálnych služieb, ktoré primárne slúžili na pomoc zdravotne postihnutým v ich osobnostnom raste. Väčšina chránených dielní ich nezamestnávala a ani im prostredníctvom vlastných aktivít nepomáhala zarábať. Manažment chránených dielní väčšinou nevie robiť marketingové kampane, PR aktivity ani stavať príjem chránených dielní na tržbách od verejnosti, a tak ostávajú izolovanými „charitami“ s ojedinelým stykom zdravotne postihnutých zamestnancov so zdravou verejnosťou. Centrálnym registrom chránených dielní je úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
Málokto vie o platbách a povinných odvodoch firiem na zamestnávanie zdravotne postihnutých ľudí. Ak máte viac ako 20 zamestnancov, máte povinnosť zamestnávať aspoň jedného zdravotne postihnutého a tento limit sa so zvyšujúcim sa počtom zamestnancov zvyšuje.
Aké sú výhody pre zamestnávateľa, keď príjme zákazku od chránenej dielne?
Copyright © 2016 Áno pre život n.o.