Nezisková organizácia Áno pre život, n. o. získala podporu z Nadačného fondu Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis na debarierizáciu chráneného pracoviska, v ktorom pracujú zdravotne a sociálne znevýhodnení občania.
„Naším úmyslom je skutočná integrácia osôb, ktoré sú ohrozené sociálnym vylúčením. Tejto skupine osôb je potrebné vytvoriť pracovné miesta „šité na mieru“, s ohľadom na ich špecifické potreby,“ uviedla Anna Verešová, riaditeľka neziskovej organizácie. Zdravotne postihnutí ľudia musia neustále čeliť bariéram a znevýhodneniu v oblasti získania a udržania zamestnania. Vďaka projektu bude v chránenej dielni vymenená podlaha, budú vyrobené stoly vhodné pre imobilných občanov a inštalovaná nájazdová rampa na schody do dielne. Najpodstatnejšou pozitívnou zmenou pri zamestnávaní zdravotne a sociálne znevýhodnených občanov je ich aktívna spoluúčasť, ktorá vedie k zmene ich sociálneho správania a plnohodnotnému začleneniu do spoločnosti. Nemenej dôležitou zmenou je pohľad verejnosti na ľudí z ohrozeného prostredia. Chránená dielňa je v Rajeckom regióne známa predovšetkým výrobou medovníkov, ktoré sú zo strany verejnosti veľmi obľúbené a žiadané. Pracovníci vyrábajú taktiež bižutériu, originálne suveníry z textílií, hliny, dreva, funguje tu aj krajčírska dielňa.
Nezisková organizácia Áno pre život vznikla v roku 1998 za účelom pomoci tehotným ženám v núdzi a matkám s deťmi – obetiam domáceho násilia. Poslaním organizácie je chrániť ľudský život od počatia po prirodzenú smrť, chrániť ľudský život v každej jeho vývinovej fáze, pomôcť zneužívanej žene a jej dieťaťu. Posilňovať úctu voči ženám, voči materstvu, voči rodine, vplývať na zmenu verejnej mienky voči násiliu na ženách. Zasadzovať sa proti osobnej, rodinnej a profesijnej diskriminácie žien, ktorými žena v histórii trpela a stále ešte trpí. Organizácia získala za svoju činnosť v oblasti sociálnej práce a inklúzie zraniteľných skupín obyvateľstva ocenenie v rámci programu Cena Nadácie ERSTE za sociálnu integráciu, ďalej ocenenie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR „Sociálny čin roka 2013“, ocenenie predsedu Žilinského samosprávneho kraja Litteras Memoriales za dlhoročné pôsobenie v sociálnej oblasti a Cenu nadácie Orange za prácu s ľuďmi ohrozenými sociálnym vylúčením – najmä s tehotnými ženami, matkami s deťmi, ktoré sú obeťami domáceho násilia.
„Nadačný fond Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis finančne podporil rekonštrukciu nášho chráneného pracoviska Remeselné dielne, ktorého prevádzka sídli v priestoroch Spojenej katolíckej školy v Rajci.
Veľmi sa z toho tešíme a dovoľujeme si Vás pozvať na Deň otvorených dverí spojený s návštevou chráneného pracoviska vo vynovených priestoroch.
Deň otvorených dverí sa uskutoční 31.07.2014 (štvrtok) o 10:00 hod., v Remeselných dielňach, Kostolná ul., Rajec.“
Pozvánka Deň otvorených dverí áno pre život 2014
Nezisková organizácia Áno pre život, n. o. so sídlom v Rajeckých Tepliciach úspešne ukončila projekt rekonštrukcie chráneného pracoviska vďaka podpore z Nadačného fondu Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis.
Chránené pracovisko Remeselné dielne sídli v priestoroch Spojenej katolíckej školy v Rajci. Pracujú tu 4 pracovníci, z toho 3 zdravotne znevýhodnení občania. Zameriavajú sa predovšetkým na výrobu medovníčkov, ktoré sú zo strany verejnosti veľmi obľúbené. Vďaka podpore projektu bola vymenená drevená podlaha nevyhovujúca z hygienického hľadiska, boli vyrobené stoly na mieru vhodné pre imobilných občanov, kompletne vymenené elektroinštalačné rozvody. Pred vstupom do dielne sú inštalované prenosné nájazdové rampy s ohľadom na dostupnosť pracoviska pre imobilných občanov. K úspechu projektu veľkou mierou prispeli dobrovoľníci, ktorí pomáhali pri rekonštrukcii na úkor svojho voľného času. Záverom projektu bolo podujatie pre verejnosť spojené s návštevou zrekonštruovaných priestorov chráneného pracoviska – Deň otvorených dverí. Počas tohto dňa boli prezentované aj výrobky dielní. Pozvanie prijali zástupcovia Spojenej katolíckej školy v Rajci, zástupcovia farského úradu v Rajci, členovia Správnej rady, spolupracovníci a dobrovoľníci našej neziskovej organizácie. Okrem kvantitatívnych výsledkov pomohli aktivity projektu zvýšiť kvalitu pracoviska pre zdravotne znevýhodnených zamestnancov, ktorí tu môžu uplatniť svoje zručnosti, schopnosti a môžu podávať kvalitný a zdravie neozhrozujúci výkon. „Práca je totiž najdôležitejším nástrojom na osobnú zmenu a plnohodnotné začlenenie ohrozených osôb do spoločnosti“, dodala Anna Verešová, riaditeľka neziskovej organizácie. Vďaka práci, kontaktu a podpore verejnosti sa zvýši aj sebavedomie zdravotne postihnutých zamestnancov. Ďalšou dôležitou zmenou je pohľad verejnosti na ľudí so zdravotným postihnutím, ktorí sú stále vnímaní okrajovo.
Copyright © 2016 Áno pre život n.o.